LAT nutarčių apžvalga 2020 m. gegužės 4 d. – gegužės 8 d.

2020 05 18

Nenugalimos jėgos aplinkybe nelaikoma tai, kad skolininko kontrahentai neįvykdo savo prievolių, net jei tai įvyko dėl nenugalimos jėgos aplinkybių (force majeure).

Byloje ieškovė, pirkėja, prašė taikyti netesybas atsakovei, pardavėjai, pagal sudarytą ilgalaikę biokuro pirkimo-pardavimo sutartį.

Pardavėja įrodinėjo, kad ginčo laikotarpiu biokuro negalėjo pristatyti dėl nenugalimos jėgos aplinkybių (force majeure) – dėl ilgalaikio lietaus užmirkus biržėms dalyje tuo metu suplanuotų kirsti medynų bei neįvažiuojamų miško kelių, miškų savininkai, atsakovės kontrahentai, sustabdė medienos žaliavos tiekimą atsakovei pagal jų pasirašytas sutartis. Byloje buvo įrodyta, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė nurodytu laikotarpiu dėl oro sąlygų buvo paskelbusi valstybės lygio ekstremalią situaciją.

LAT konstatavo, kad pagal CK 6.212 straipsnio 1 dalį nenugalima jėga nelaikoma tai, kad skolininko kontrahentai pažeidžia savo prievoles. Kasacinis teismas taip pat referavo į savo ankstesnę nutartį, kurioje konstatuota, kad net skolininko kontrahentams neįvykdžius prievolių dėl force majeure, tai nelaikoma nenugalimos jėgos aplinkybe tarp skolininko ir kreditoriaus. Visgi, mūsų manymu, šioje byloje svarbiausia aplinkybė buvo tai, kad, atsakovės teigimu, visi žaliavos tiekėjai veikė Žemaitijos regione, o dėl galimybės atsivežti žaliavą iš kitų Lietuvos Respublikos regionų ar iš valstybių kaimynių atsakovė nesvarstė, nes tai buvo finansiškai nenaudinga. Vadinasi, atsakovė neįrodė, kad buvo neįmanoma įvykdyti sutartį.

2020 m. gegužės 6 d. Nr. e3K-3-147-421/2020

Nutartį galite rasti čia.

Apžvalgą parengė arbitražo ir teismų praktikos grupė.

WALLESS Weekly Review

Subscribe and receive the summary of the Lithuanian Supreme Court's rulings every week in your inbox. The information is prepared by the WALLESS Arbitration and Dispute Resolution Team.

Please note that review is in Lithuanian.