LAT nutarčių apžvalga 2019 m. spalio 21 d. – spalio 25 d.

2019 11 04

Teismas turi spręsti dėl bendrovės gautos naudos įskaitymo į jos patirtą žalą, kai įrodinėjama, kad valdymo organai veikė žalingai, nes priėmė ir įgyvendino konkurenciją ribojantį sprendimą, dėl kurio bendrovei už konkurencijos teisės pažeidimus buvo paskirta bauda.

2010 m. bendrovės valdybos posėdžio metu valdybos nariai vienbalsiai priėmė sprendimą, kad parduodant prekes dviem ieškovės pirkėjams, susijusiems asmenims, būtų nustatyta minimali 10 proc. pelno marža.

Konkurencijos taryba 2015 m. pripažino, kad sudarytas susitarimas dėl kainų derinimo iš ieškovės perkamoms prekėms pažeidė konkurencijos teisės normas, todėl bendrovei skirta kelių šimtų tūkstančių eurų bauda.

Bendrovė pateikė ieškinį prieš sprendimą priėmusius valdybos narius ir vadovą dėl žalos atlyginimo. Pirmosios instancijos teismas ieškinį tenkino iš dalies. Apeliacinės instancijos teismas atmetė, nurodęs, jog pagal bylos duomenis ieškovė dėl atsakovų neteisėtų veiksmų faktiškai patyrė daugiau naudos, negu žalos.

Kasacinis teismas sutiko, kad byloje yra duomenų, jog ieškovė dėl neteisėtų atsakovų veiksmų galėjo patirti ne tik žalos dėl paskirtos baudos, bet ir gauti naudos, tačiau nei pirmosios, nei apeliacinės instancijos teismai nenustatė, kokio dydžio naudą dėl atsakovų neteisėtų veiksmų bendrovė patyrė. Nustačius gautos naudos dydį, spręstina dėl naudos įskaitymo į žalą pagal CK 6.249 straipsnio 6 dalį. Teismas taip pat pažymėjo, jog ši norma nėra imperatyvaus pobūdžio, nes nustato teismui ne pareigą, o teisę kiekvienu konkrečiu atveju, priklausomai nuo byloje nustatytų aplinkybių, spręsti dėl gautos naudos įskaitymo į žalą.

2019 m. spalio 24 d. Nr. 3K-3-305-219/2019

Nutartį galite rasti čia.

Apžvalgą parengė WALLESS arbitražo ir teismų praktikos grupė.

WALLESS Weekly Review

Subscribe and receive the summary of the Lithuanian Supreme Court's rulings every week in your inbox. The information is prepared by the WALLESS Arbitration and Dispute Resolution Team.

Please note that review is in Lithuanian.